Előadás a munkaerőpiaci kompetenciák átrendeződéséről a HR Fest-en
A HR Fest emberi erőforrás tanácsadók, vezetők és HR szakemberek részére szervezett üzleti konferencia, amelyen az emberi erőforrás menedzsment aktuális kérdéseihez kapcsolódó gondolatok, megoldások és tapasztalatok megosztására volt lehetőség. Az emberi erőforrás tanácsadó képzés oktatói idén másod ízben kaptak meghívást a konferenciára, amely egyrészt lehetőséget nyújt a gyakorlati nézőpontok megismerésére, szervezeti problémák megértésére, másrészt pedig a tudományos kutatási eredmények visszacsatolására az üzleti világ felé.
Intézetünk kutatói - Tóth-Téglás Tünde és Hegyi-Halmos Nóra - egy olyan kutatási projektet mutattak be a konferencia SKILL színpadán, amely a hazai szervezetek humánfejlesztési kihívásaival foglalkozik. Kutatásukban azt vizsgálják, hogy a hazai szervezetek működésében milyen mértékben érezhető az új sikerkritériumok szerepe, mennyire érzik sürgetőnek a szervezetek a változást. A 2012-ben indult kutatási projekt 2018-ban készített online szakértői felmérése és a 2023-ban megismételt adatfelvétel az elmúlt öt évben tapasztalható változások vizsgálatát tette lehetővé.
A World Economic Forum jelentései arra hívják fel a figyelmet, hogy a jelentős mértékben átalakuló kompetenciakövetelmények egyre nehezebb kihívások elé állítják a munkaerőpiaci szereplőket. Mindez egyre sürgetőbbé teszi a tanulást az egyének oldaláról és a humánfejlesztési feladatokat a munkáltatók oldaláról. Ez a kutatás a szervezeteket érintő kérdésekkel foglalkozik. Egyrészről a nemzetközi kutatások segítségével azt vizsgálja, hogy milyen személyes kompetenciákra van szüksége a szervezeteknek a digitalizáció által meghatározott, folyamatosan változó, bizonytalan jövőre történő felkészüléshez, a versenyben maradáshoz. Másrészről pedig azt, hogy a hazai vállalati gyakorlatok milyen mértékben követik ezeket a nemzetközi trendeket.
A „jövőbiztos” szervezet „jövőálló” munkatársi kompetenciákra építhető. Ehhez tudatosan kell terveznünk a vállalatunk kompetenciaigényét. Így a szervezet fennmaradása szempontjából fontos képességek fejlesztésére kerül a hangsúly a humánfejlesztési munkában. Kutatási projekt tapasztalatai szerint a minőségi munkaerőtervezés azonban még ritkán része a stratégiai tervezésnek a szervezetekben. Ezzel a gyakorlattal ugyanakkor eredményesebbé és hatékonyabbá tehető a humánfejlesztés és a HRM stratégiai szintre emelhető. A kutatási program tapasztalatai segíthetnek megérteni, hogy milyen mértékben és módon változnak a teljesítményhez fontos munkavállalói kompetenciák a hazai piacon és egy konkrét szervezet saját működésében. Menedzsment szemléletben gondolkodva a szervezet így olyan egyedi jellemzőket is kialakíthat, amely hosszú távon versenyelőnyt biztosít és megkülönbözteti a vállalatot a piacon.