Közművelődési Szabadegyetem

2024.10.03.
Közművelődési Szabadegyetem

A Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) az ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézetével (FTI) és a Tudástársadalom Alapítvánnyal együttműködésben 2024. szeptember 24-én szakmai napot szervezett elsősorban közösségszervező szakos hallgatók számára "Karrierlehetőségek a közművelődésben és a kultúrában" címmel. A rendezvény célja volt részben a közösségi művelődés területének népszerűsítése az egyetemei hallgatóság körében, részben a közösségszervezés alapszakos hallgatók szakirányos orientációja. A program betekintést nyújtott a kulturális intézmények életébe, így támogatva a másodéves hallgatók szakirányválasztását a kulturális közösségszervező szakirányt érintően. A vendégeket Dr. Hegyi-Halmos Nóra, az ELTE PPK FTI operatív irányítással megbízott egyetemi adjunktusa köszöntötte, a szakmai nap moderátora Dr. Ponyi László, az NMI Kutatási Központjának vezetője, az ELTE PPK FTI egyetemi adjunktusa volt.

A program első felében, kerakasztal-beszélgetés keretében, közművelődési szakemberek osztották meg tapasztalataikat a hallgatókkal. Hanzelik Andrea, a monori Vigadó Kulturális és Civil Központ (NKft), ügyvezetője, Nyári Darinka, a pomázi Művelődési Ház és Könyvtár intézményvezetője és Bíróné Sári Brigitta, az acsai Községi Könyvtár és Közösségi Színtér ügyvezetője közel két órán keresztül válaszolt a felmerülő kérdésekre. A kötetlen és jóhangulatú beszélgetés elsősorban a közművelődési területen történő elhelyezkedés lehetőségeiről, a szakma sajátosságairól, kihívásairól, sikereiről folyt, de szóba kerültek az egyéni élet- és szakmai tapasztalatok is. Kérdések hangzottak el a közösségszervező szak különböző szakirányainak, így a kulturális közösségszervező szakiránynak a sajátosságairól és a továbbtanulás lehetőségeiről is.

A szabadegyetem második részében, budapesti művészeti és közgyűjteményi csúcsintézmények vezetői voltak a meghívottak. Az ugyancsak izgalmas és érdekes beszélgetésen Ertl Péter a Nemzeti Táncszínház ügyvezető igazgatója, Makranczi Zsolt a Magyar Nemzeti Múzeum Innovációs és Képzési Igazgatóság vezetője, valamint Gaál Judit a Művészetek Palotája vezető művészeti titkára vett részt. A szakmai gyakorlatban is partnerként működő, meghívott intézmények vezető beosztású kollégái először szervezetüket mutatták be rövid prezentációk segítségével. Az ezt követő beszélgetésben a hallgatók főként az egyéni életpályák sajátosságaira, az elhelyezkedési lehetőségekre, a fiatalok bevonásának módozataira voltak kíváncsiak, de még a mesterséges intelligencia használatára is rákérdeztek az egyes intézmények vonatkozásában. 

Mind a délelőtt, mind a délután megismert egyéni és szakmai életutak közös jellemzője volt a nyitottság, a kultúra iránti elkötelezettség, a hivatástudat, az érték- és minőségelvű szakmai munka, valamint a kulturális közösségek támogatásának fontos alapelve. Mindezek méltán mutattak pozitív példát a kulturális területen elhelyezkedni szándékozó egyetemi hallgatóknak.