A Munkaerőpiac Új Kihívásai Kutatócsoport

A Munkaerőpiac Új Kihívásai Kutatócsoport

 

A munkaerőpiac jelentős változáson ment keresztül a 2008-as pénzügyi válság után, amire az oktatásnak (LLL, önfejlesztés) és az emberi erőforrás gazdálkodásnak reagálnia kell. A változási folyamat gyors és hatékony válaszokat igényel a döntéshozóktól, a gazdasági szereplőktől, a szervezetek vezetőitől is.
A kutatócsoport célja, hogy nemzetközi és hazai kontextusban, elméleti és gyakorlati megközelítésben azt járja körbe, hogy az utóbbi tíz évben milyen jelenségek alakították Európa-szerte a gazdaságot, hogy milyen változásokat generáltak, továbbá hogy felmérje és felvázolja az oktatás (melynek feladata a szakemberképzés és a jól felkészített munkavállalók) merőben új szemléletének szükségességét. Mivel az oktatás egyre inkább társadalom- és gazdaságpolitikai eszközként is megjelenik a gondolkodásban, a kor kihívásait figyelembe vevő korszerű gazdaságpolitika alkalmazásában rejlik a lehetősége annak, hogy egy ország versenyképességét fokozza, ennél fogva, kulcsszerepe vitathatatlan.

Az új kihívások:
- A fejlett világ dolgozói sokkal mobilabbá váltak és megindult egy Európán belüli migráció is: a munkaerő a fejlődő gazdaságokba, „hotspotokba” vándorol.
- Ma már nincs olyan szektor, és nincs olyan piaci szereplő, aki ne küzdene a megfelelően képzett munkaerő hiányával. A munkaerőhiányt a köztudatban sokszor azonosítják a tehetséges munkavállalók elégtelen számával. A két fogalom azonban eltérő tartalommal bír.
- Az elmúlt 3-5 év gazdasági változásai a munkavégzés körülményeire is hatnak. Az atipikus foglalkoztatási formák egyre nagyobb térnyerése nem kérdés, hanem egy fokozódó tendencia.
- A munka az igényelt végzettségek és kompetenciák tekintetében is átalakul.

 

VEZETÉS

Csehné Papp Imola kutatócsoport-vezető, habilitált egyetemi docens

Szoba: KAZY 405
E-mail: papp.imola@ppk.elte.hu

TAGOK

D. Babos Zsuzsánna kutatócsoport tag, egyetemi adjunktus, ELTE PPK FTI

Lakner Szilvia kutatócsoport tag, egyetemi adjunktus, ELTE PPK FTI

Heitlerné Lehoczky Mária, kutatócsoport tag, tanársegéd, PhD hallgató, ELTE Neveléstudományi Doktori Iskola Andragógia Program

Nagy Krisztina, kutatócsoport tag, PhD hallgató, ELTE Neveléstudományi Doktori Iskola Andragógia Program

Tamás Lilla , kutatócsoport tag, PhD hallgató, ELTE Neveléstudományi Doktori Iskola Andragógia Program

Juhász Tímea külső tag, habilitált egyetemi docens, BGE KK

Kraiciné Szokoly Mária külső tag, c. egyetemi docens, ELTE PPK FTI

Frányó Zsófia kutatócsoport tag, egyetemi adjunktus, BGE PSZK

Dunás-Varga Ildikó külső tag, egyetemi tanársegéd, ELTE BGGYK

Molnár Csilla kutatócsoport külsőtag, PhD hallgató, ELTE Gazdákodás- és Szervezettudományi Doktori Iskola

Hírek

A fluktuáció okainak és megoldási lehetőségeinek vizsgálata (Tóth Dorottya, emberi erőforrás tanácsadó MA hallgató, 37. OTDK Közgazdaságtudományi Szekció, témavezető: Csehné dr. habil. Papp Imola kutatócsoport-vezető)

Női vezetők kihívásai a munkaerőpiacon (Raffael Sára emberi erőforrás tanácsadó MA hallgató, 37. OTDK Társadalomtudományi Szekció, témavezető: Csehné dr. habil. Papp Imola kutatócsoport-vezető)

Stratégiai HR és munkavállalói jóllét (Molnár Csilla doktori műhelyvitája, témavezető: Csehné dr. habil. Papp Imola kutatócsoport-vezető)

Az emberi erőforrások gazdálkodási aspektusai (megjelenés alatt álló konferenciakötet, melyben a kutatócsoport több tagjának tanulmányai is olvashatók)

A koranvíus hatása a munkaerő-piacra

Kilábalás-Újranyitás-Növekedés